Home Gündem ZİRAAT ODASI SEÇİM KARARI ALDI
ZİRAAT ODASI SEÇİM KARARI ALDI

ZİRAAT ODASI SEÇİM KARARI ALDI

0
0

Erdemli Ziraat Odası 19 Martta yeni bir seçim kararı aldı. Mart ayı içerisinde olağan üstü bir seçimin gerçekleştirileceğini duyuran Erdemli Ziraat Odası Başkanı Ahmet Öger, seçim çalışmalarına hızlı başladı ve seçim vaatlerini kamuoyuyla paylaştı. Erdemli tarım müzesinden teknik laboratuarlara kadar birçok proje göze çarpıyor.

Son bir yıldır Ziraat Odası Başkanlığı görevini yürüten Ahmet Öger, zorlu bir süreçten geçtiklerini ve alınlarının akıyla bu süreci atlattıklarını kaydetti. Fakat bununla da yetinmeyip, çiftçiye başvurduklarını dile getiren Öger, olağanüstü seçim kararı aldıklarını duyurdu. Bir taraftan zorlu süreçten geçerken bir taraftan da Erdemli çiftçisine hizmet etmeye devam ettiklerini söyledi. Seçim kararı aldıktan hemen sonra da yeni projeler hazırladıklarını ve ilk etapta bu projelere imza atarak Erdemli tarımına katkı sunacaklarını Öger, yeni hizmet projeleri ile ilgili şu bilgileri verdi:

1-            YÖRESEL ÜRÜN SATIŞ REYONLARI

Erdemli’de bugüne kadar yapılamayan bir projeye imza atacağız. Tarımda Erdemli markasını oluşturacağız. Sadece limonda değil yöresel birçok üründe Erdemli tarımı bir marka haline gelecektir. Kendimize koyduğumuz hedef budur. Bu anlamda Erdemli’ye has yöresel ürünlerin halka buluşacağı reyonlar oluşturacağız. Hem üreticilerimizin ürünleri değerlenerek hem de halkımız organik ürünlere kavuşmuş olacak.

2-            ERDEMLİ TARIM MÜZESİ

Erdemli’de bugüne kadar hiç olmamış, birçok yerde de çok fazla rastlanmayan Tarım Müzesi kuracağız. Bu konuda oldukça iddialıyız. Erdemli tarımını simgeleyen, tarihi değeri olan araç ve gereçlerden oluşan Erdemli Tarım Müzesini ilçemize kazandıracağız.

3-            ÇİFTÇİ LOKALİ

Çiftçilerimize hizmet için her zaman yeniliklere uygun, çağdaş projelere imza atıyoruz. Bu anlamda çiftçilerimizin eşiyle, dostuyla hoşça vakit geçirebileceği bir çiftçi lokalini oda binamızın üst katına yapıp, değerli çiftçilerimize armağan edeceğiz.

4-            YENİ ARAÇ VE GEREÇLERLE ÇİFTÇİYE DAHA GÜÇLÜ HİZMET

Çiftçimizin ve Erdemli tarımın gelişmesi adına yeni hamleler yapacağız. Çiftçimize daha güçlü hizmet edebilmek için taş kırma makinesi gibi yeni araç ve gereçler alıp, bu konuda tam donanlı, güçlü bir Ziraat Odası haline geleceğiz.

 

5-            TOPRAK VE YAPRAK ANALİZ LABORATUARI KURACAĞIZ

Erdemli Ziraat Odası olarak, çağın gereklilikleri ne ise Erdemli’mize, çiftçilerimize armağan edeceğiz. Bu anlamda teknolojik donanımları tam olan ve bizi dışarıya bağımlı kılmaktan kurtaracak olan Toprak ve Yaprak Analiz Laboratuarını odamıza ve çiftçilerimizin emrine mutlaka kazandıracağız.

6-            MUZ SARARTMA TESİSİ

Bilindiği gibi ilçemizde gün geçtikçe tarımsal ürünler artmakta ve Erdemli tarımı hem ticari anlamda hem de ürün yelpazesi anlamında renklenmektedir. İlçemize çeşitlilik katan bu ürünlerden bir tanesi de muzdur. Son dönemde muz üreticiliği oldukça değer kazanmıştır. Fakat ilçemizde tesis sıkıntısı da yaşandığı malumdur. Bu eksikliği gidermek ve sektöre katkı yapmak adına muz üreticilerimiz için bir muz sarartma tesisi kuracağız.

7-            ZİRAAT ODASI SATIŞ NOKTASI

Erdemli Belediyesi tarafından ilçemize yapılan kapalı Pazar yerinde Erdemli Ziraat Odası olarak bir satış noktası kuracağız. Üreticilerimizin ürünleriyle vatandaşlarımızı buluşturacağız. Bu anlamda herkese oda olarak yeni bir hizmet kapısı açmış olacağız.

8-            İSTİHDAM

Erdemli Ziraat Odası olarak özellikle de gençlerimiz başta olmak üzere vatandaşlarımızın işsizlik sorununa çözüm üretici çalışmaları yapacağız. Çiftçilerimize hizmet noktasında yeni hizmet alanları üreteceğiz. Bu alanlarda doğacak olan iş ihtiyacını giderip, ilçemizde istihdama katkıda bulunacağız.

9-            ÜRÜN YELPAZESİNİ ARTTIRACAĞIZ

Erdemli’miz hem iklim hem de toprak olarak çok zengin bir bölgededir. Cenab-ı Allah’ın bizlere bahşettiği en güzel şehirlerden bir tanesidir. Her türlü sebze ve meyvenin yetişmesi için son derece önemli değerlere sahiptir. Fakat bugüne kadar bu potansiyelden çiftçilerimizin yeteri kadar yönlendirilmemesi neticesinde faydalanamamışız. Farklı ürünlerin yetişmesi için çiftçilerimizin ufuklarını açıcı fazla bir çalışma yapılmamış. Ziraat Odası olarak bundan sonraki hedeflerimiz arasında Erdemli’mizin ürün yelpazesini genişletmek olacaktır. Bu anlamda bu dönem hayata geçirdiğimiz sertifikalı fidan üretim tesisinde ürettiğimiz fidanların çeşitliliğini arttırtıp ilçemiz çiftçilerinin emrine sunacağız.

 

Bu projelerin kısa orta ve uzun vadede yeni dönemde hayata geçirileceğini kaydeden Erdemli Ziraat Odası Başkanı Ahmet Öger, geçen süre içerisinde yeni projelere de imza atmaya devam edeceklerini belirtti.

 

13 AYDA 13 DEV PROJE

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Ahmet Öger, geçtiğimiz yıl Şubat ayında başkan seçildikten bu yana geçen 13 aylık süre içerisinde yapmış oldukları hizmetlerle ilgili olarak bilgiler verdi. Geçen zaman diliminde yani 13 ayda, 13 projeye imza attıklarını beyan eden Öger, bu hizmetlerin Erdemli’de ilk defa gerçekleştirildiğini ve Erdemli Ziraat Odasının çağ atladığını söyledi.

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Ahmet Öger, düzenlediği basın toplantısında gazetecilere yaptıkları hizmetlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz yıl Şubat ayında göreve geldiğini dile getiren Başkan Öger, aradan geçen sürenin 13 ay olduğunu ve 13 ayda toplam 13 yeni projeye imza atarak Erdemli çiftçisine hizmet ettiklerini kaydetti. Amaçlarının bugüne kadar Erdemli’de çiftçilere yapılmayan hizmetleri getirmek, Erdemli’de tarımın kalkınmasını sağlamak olduğunu söyleyen Öger, Ziraat Odalarının da bu amaç doğrultusunda kurulduğunu ve işlediğini söyledi. “Fakat bizim dönemimize kadar Erdemli Ziraat Odası Erdemli tarımına bir katma değer sunmamıştır. Hizmet hamlesi bizim dönemimizde başlamıştır” diyen Öger, yaptıkları çalışmalarla ilgili şu bilgiler paylaştı:

1-            SERTİFİKALI FİDAN ÜRETİM TESİSİ KURDUK

Erdemli’de bugüne kadar yapılmayan bu hizmeti bizim dönemimizde çiftçimizin emrine sunduk. Bu tesiste yeni sertifikalı fidanlar üretilmekte ve bu sayede çiftçimizin ilçemizdeki bu eksikliği gidermiş olduk.

2-            YENİ İŞLETME BİNASI

Yeni kurduğumuz Sertifikalı fidan üretim tesisinin işletmesi için yeni bir işletme binası kurduk. Bu anlamda yaptığımız bütün işler daha sistemsel olarak çiftçimizin işini kolaylaştıracak şekilde çiftçimizle hizmet ediyoruz.

3-            ODAMIZI BAŞTAN AŞAĞI YENİLEDİK

Dünya gelişiyor. İnsanlar, fikirler, düşünceler, anlayışlar değişiyor ve sürekli gelişerek yenileniyor. Bu değişim ve dönüşümden göreve gelene kadar Erdemli Ziraat Odası maalesef nasibini alamamış durumdaydı. Odamızın çiftçilere hizmet verdiği bina yeterli çağdaşlıkta değildi. Bunun için yaptığımız ilk icraatlardan birisi de oda binamızı yenileyerek daha şeffaf, daha çağdaş bir hale getirdik. Hizmet binamızın yeni haliyle çiftçilerimize hizmet vermek bizleri son derece gururlandırıyor.

4-            GÜÇLÜ ODA; GÜÇLÜ HİZMET

Erdemli Ziraat Odası olarak, bugüne kadar çok da fazla yapılmayan bir hizmeti geliştirdik. Dedik ki; biz kim için varız. Çiftçimiz için. O halde çiftçimizin ayağına gitmeliyiz. Onların derdine ortak olmalıyız. Bu bağlamda tarım danışmanlarımız için 2 yeni araç aldık ve çiftçimizin ayağına gittik.

5-            ÇİFTÇİLERİMİZE EĞİTİM İMKÂNI SUNUYORUZ

Erdemli Ziraat Odası olarak öngörülerimizden bir tanesi de eğitimdir. Bu bağlamda çiftçi eğitimlerine çok önem verdik. Buradan hareketle Zirai Tarım Danışmanlarımızla çiftçilerimizi buluşturduk ve haftada 3 gün eğitimler verdik.

6-            HERGÜN DANIŞMANLIK HİZMETİ

Erdemli Ziraat Odamızın amacı çiftçiye hizmet amacıyla çıktığımız bu yolda amaca uygun hizmetler vermeye başladık. Çiftçilerimizin ayağına gittik. Odamıza gelen çiftçilerimizi dinledik. Onlara yeni tarım teknikleri konusunda bilgilendirmelerde bulunduk. Çiftçilerimizin sorunlarına çözüm aradık ve yönlendirdik. Değerli çiftçilerimize her gün ücretsiz danışmanlık hizmeti sunduk.

7-            ÇİFTÇİMİZİN AYAĞINA GİDİYORUZ

Danışmanlarımız eşliğinde daha öncede belirttiğimiz gibi çiftçilerimizin ayağına giderek hizmetler sunduk. İlçemizdeki tarım arazilerini ve bahçeleri düzenli olarak inceledik. Ücretsiz olarak toprak ve yaprak analizleri yaparak, çiftçilerimizin tedbir almalarını sağladık; önerilerde bulunduk.

8-            ÇAĞDAŞ ANLAYIŞ; ÇAĞDAŞ TEKNOLOJİ

Gelişen teknolojinin imkânlarından odamızın da yararlanmasını sağladık. Bu anlamda odamızın kamera, güvenlik sistemleri gibi teknolojik araç ve gereçlerini daha çağdaş bir hale getirdik.

9-            FUARLARDA HEM ODAMIZI HEM DE ERDEMLİ TARIMINI TANITTIK

Erdemli Ziraat Odası olarak, il içinde ve dışında düzenlenen birçok fuara katılım sağladık. Bu sayede ilçemizin ve odamızın tanıtımına katkı sunduk. İlçemizin tarımsal ürünlerini Ankara ve İstanbul başta olmak üzere birçok yerde insanlara armağan ettik. Yeni tarım teknolojilerini ve uygulamalarını yerinde inceledik ve çiftçilerimize aktardık.

10-         ÇİFTÇİLERİMİZİN EMRİNDEYİZ

Erdemli Ziraat Odası olarak gece gündüz her zaman çiftçilerimizin emrinde olduk. Onların isteklerini yerine getirdik. Çiftçilerimize güvenilir, sertifikalı fidanlar temin ederek; onları rahatlattık.

11-         ÇİFTÇİ KAYIT SİSTEMİNİ YENİLEDİK

Bugüne kadar güncellenmeyen ve devamlı surette karışıklığa yol açan çiftçi kayıt sistemini baştan aşağı yeniledik ve bu konuda çiftçilerimizin odada yaşadıkları sorunların önüne geçtik.

12-         TARIMSAL DESTEKLERDEN ÇİFTÇİLERİMİZİN YARARLANMASINI SAĞLIYORUZ

Hem dünya hem de ülkemiz ölçeğinde gelişmekte olan tarımsal destek hibe programları konusunda ilçemiz çiftçisinin de faydalanması için gerekli çalışmaları yürütüyor, çiftçilerimize bu konuda destek oluyoruz. Bu anlamda diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapıyor ve gerekli yönlendirmelerde bulunuyoruz.

13-         YENİ HİZMET ARAÇLARI VE DAHA ÇOK HİZMET

Artık klasik oda yönetimi anlayışını yıktık. Yeni bir anlayış, güçlü oda ve güçlü hizmet prensibiyle hareket ettik. Bu anlamda çiftçilerimizin her anlamda ayağına gittik ve dertlerine deva olduk, sorunlarını çözdük. Tarım danışmanlarımızı görevlendirdik. Bu anlamda ihtiyaç olan binek aracından traktörüne kadar gerekli olan aracı odamıza kazandırdık ve çiftçilerimizin emrine sunduk.

13 ayda, imza attıkları bu 13 hizmetin Erdemli ziraat Odası olarak çiftçiye ve Erdemli tarımına verdikleri değerin göstergesi olduğunu beyan eden Başkan Ahmet Öger, bu hizmetlerin birçoğunun Erdemli Ziraat Odası tarihinde ilk defa hayata geçirildiğini ve bundan sonra daha iyi hizmetler Erdemli çiftçisine hizmet edeceklerini vurgulayarak açıklamasını bitirdi.

tags:

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir