Home Sağlık SAĞLIK BAKANLIĞINDAN ‘’BESLENME  HARİTASI’’
SAĞLIK BAKANLIĞINDAN ‘’BESLENME  HARİTASI’’

SAĞLIK BAKANLIĞINDAN ‘’BESLENME  HARİTASI’’

0
0

 

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan  “Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması” ile 15 yaş ve üzeri bireylerin beslenme haritası çıkarılacak.Türkiye genelinden Türkiye İstatistik Kurumu tarafından belirlenen 24.000 kişi üzerinden ülkemizde beslenme, sağlık durumunun ve sorunlarının ortaya konulması için sağlık araştırması yapılıyor.

 

2010 yılında başlatılan uygulama ile Türkiye’de son 36 yılda beslenme ve sağlık, son 26 yılda ise beslenme koşullarındaki değişmeler de saptanarak, T.C. Sağlık Bakanlığı, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi işbirliği sonucunda “Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması (TBSA) 2010” ile gerçekleştirilmiş ve raporu yayınlanmıştır.

 

 Bu Kapsamda dünyada olduğu gibi her 5 yılda bir “Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması” yapılması planlanmıştır. Bu kapsamda Erdemli Toros Aile Sağlığı Merkezinde yapılan sağlık araştırmasında gazetemiz muhabiri Fatma Ulus Yıldız’da TUİK tarafından belirlenen vatandaşlardan  olarak sağlık araştırmasını yaptırttı.Araştırmayla, ulusal düzeyde zayıflık-şişmanlık durumu, fiziksel aktivite bazı risk faktörleri ve sağlık parametrelerinin yanı sıra besin tüketimi değerlendirilecek.Uygulama TUİK tarafından belirlenen  vatandaşlara yapılırken,vatandaşlar uygulamadan son derece memnun kaldıklarını belirttiler.Bu sayede sağlıklarıyla ilgili bilgi sahibi olan vatandaşlar ücretsiz yapılan kontrolleriyle sağlıkları hakkında bilgi alacakları için memnun olduklarını ve kendilerini şanslı gördüklerini dile getirdiler.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından örneklemi belirlenen ve Türkiye genelinde 15 yaş üzeri bireyler için uygulanacak çalışma, 31 Aralık 2017 tarihine kadar devam edecek.

 

Söz konusu çalışmada, sağlık taraması ve beslenme ölçümleri de yapılacak. Aile Sağlığı Merkezlerine davet edilen vatandaşların boy, kilo ölçümü, sağlık ve beslenme sorunlarını içeren anketler saha araştırmacıları eşliğinde yapılıyor. Çünkü ulusal beslenme sorunlarının belirlenerek besin, beslenme planı ve politikalarının hazırlanabilmesi, uygulanabilmesi için güvenilir nitelikte araştırma sonuçları gerekmektedir.

 

Anketleri yapan saha araştırmacıları ise uygulama sonunda TUİK tarafından belirlenen vatandaşlara sağlıklarına sessiz kalmayıp araştırmaya katıldıkları için teşekkür ederek,sağlıklı günler dilediler.

 

 

 

 

 

tags:

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir