Home Sağlık SAĞLIK AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI İLE BAŞLAR
SAĞLIK AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI İLE BAŞLAR

SAĞLIK AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI İLE BAŞLAR

0
0

 

Erdemli iLçe Sağlık Müdürlüğü Ağız ve Diş sağlığı tarafından Diş hekimi Emre Hadi Akar öğrencilere diş sağlığı konusunda eğitim verdi.  Ağız ve diş sağlığı genel vücut sağlığı kadar önemlidir. Erdemli İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak Ağız ve Diş Sağlığına gereken önemin verilmesi ve bilinçlenmeyi artırmak adına Diş Hekimi Emre Hadi AKAR tarafından Ertuğrul Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 9. Sınıf öğrencilerine Eğitim verildi. Sağlık ağızda başlar sözünden hareketle vatandaşlarımızı da Ağız ve Diş sağlığına gereken hassasiyeti göstermeye davet ediyoruz dedi.

Sağlık, ağız ve diş sağlığı ile başlar. Ağız diş sağlığı bozulduğunda diğer bütün sistemlerde hastalanma riski artmaktadır. Bu riskleri kontrol altına almak ve ağız diş sağlığı konusunda toplum bilincini artırmak amacıyla  20-26 Kasım 2017 “Ağız ve Diş Sağlığı Haftası” olarak kutlanmaktadır. Sağlıklı bir toplum olmak için herkesin ağız ve diş sağlığına daha fazla özen göstermesi gerekmektedir.

Dişler her yemekten sonra, günde en az 2 kez fırçalanmalı ve fırçalama işlemi 2 dakika sürmelidir. Diş macunu kullanımında ise daha faydalı olsun diye hemen herkes bol miktarda kullanır. Ama fazla diş macunu zarar verebilir. Dişlerimizi fırçalamak için çok az miktarda(leblebi tanesi kadar) diş macunu yeterli olacaktır  hatta hiç diş macunu kullanmadan da dişler fırçalanabilir. Şikayet olmaksızın her 6 ayda bir düzenli olarak diş hekimi kontrolüne gidilmelidir. Tedavi gerektiren ağız ve diş sağlığı sorunları diş hekiminin belirlediği tedavi programına uyularak çözümlenmelidir. Kişinin farkında olmadığı basit bir diş sorunu ilerde tedavi sürecini zorlaştıracak kadar problemli bir hale gelebilir.
Ağız diş sağlığının korunması ve geliştirilmesi sürecinde çocuklarımızın eğitimi, diş fırçalama alışkanlığı kazanmaları son derece önemlidir. Anne ve babalar kendi dişlerini fırçalarken çocuklarına da örnek olacaklardır. Evde anne ve babanın rol model olması, okulda öğretmenin diş fırçalamayı ve doğru beslenmeyi özendirmesi çocukların bu yaşlardaki kazanımları yönünden önem arz ettiği için ağız ve diş sağlığı açısından doğru tutum ve davranış edinmelerine yardımcı olacaktır dedi.

 

tags:

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir