Home Ekonomi LİMON ÜRETİCİLERİ TEŞVİK BEKLİYOR
LİMON ÜRETİCİLERİ TEŞVİK BEKLİYOR

LİMON ÜRETİCİLERİ TEŞVİK BEKLİYOR

0
0

Türkiye’nin Limon deposu olarak bilinen Mersin’in Erdemli ilçesinde limon hasadı devam ederken, üreticiler teşvik priminin biran önce açıklanması talebinde bulundu.
Mersin Turunçgil üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Dursun Şahin, Limon hasadı yapan üreticileri ziyaret ederek, hasat hakkında bilgi aldı.
Birlik Başkanı şahin yaptığı açıklama da; Mersin’de Ekim ayında başlayan limon hasadına devam ediliyor. Mart ayına kadar devam edecek Limon hasadında şuanda soğuk hava deposunda muhafaza edilecek olan limonlar sandıklara girmeye başladı. Bu yıl Ülke genelinde limon rekoltesinde düşüklük yaşanırken, Mersin’de rekolte gayet iyi durumda. Hava şartlarından etkilenmeyen limonlar bu yıl çok kaliteli ve yüksek verimli bir duruma sahip.
FABRİKALAR TAM KAPASİTEYLE ÇALIŞIYOR
Mersin ilinde limon paketleme tesislerinin büyük bir çoğunluğu tam kapasite ile çalışmaktadır. Bunun en büyük nedeni de çevre illerde yetişen limon rekoltelerinin düşük fakat Mersin’deki limon üretiminin yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Limon hasadının başladığı zamanlarda kilosu 2.4 TL. den satılan limonlar şuanda dalında 1.8 TL. ye kadar geriledi.
TEŞVİKLERİN AÇIKLANMASI GEREKİYOR
Limon fiyatlarındaki belirsizliklerin giderilmesi ve limon üreticilerinin yüzünün gülmesi için daha önce açıklanması beklenen limon teşviki primlerinin biran önce açıklanmasını bekliyoruz. İhracat yapacak olan tüccarların daha rahat önünü görebilmesi için hükümetimizden limona verilecek olan teşvik priminin biran önce açıklamasını istiyoruz.
LİMON ZARÜRÜ TÜKETİM ÜRÜNÜ OLDU
Limon üretimi geliştikçe limon tüketiminin de arttığını belirten şahin, artık insanlar limonu sadece salatasına sıkmıyor artık insanlar sağlık ilacı gibi görüyor ve insanlarımız tüketiyor. Devletimizin en büyük gider kalemlerinden olan sağlık giderlerinin daha da azalması için limonun tüketilmesi de gerekiyor. Limon üretimi sağlık, ekonomik açısından çok büyük bir kalemdir. Limon hasadında çalışan çok fazla insanımız bulunmaktadır. Bu da hem il ekonomisine hem de ülke ekonomisine çok büyük katkısı vardır. Böyle büyük bir sektör haline gelen limona olan teşviklerin biran önce açıklanması gerekiyor. Teşvikler açıklansın ki bizlere de fiyat olarak yansımasını istiyoruz dedi.
FİYATLARDAN MEMNUNUZ
Erdemli’de Limon paketleme tesisi sahibi ve Limon tüccarı Erdoğan Yaşar ise, limon rekoltesinden ve fiyatlarından memnun olduklarını söyledi. Erdoğan şunları söyledi; Bu yıl Limonlarımız çok güzel fiyatlarda çok güzel gidiyor. Sabahın erken saatlerinde limon bahçesine giren işçilerimiz önce limonları kesiyor, daha sonra fabrikamızda boy ölçüsüne göre sıralanıyor ve paketlenerek tüketicilere ulaştırıyoruz. Fabrikamız günde 60 ton limon işliyor. İşlediğimiz limonlar Rusya başta olmak üzere, Romanya, Bulgaristan, Irak gibi ülkelere ihracat yapıyoruz. Şuanda Pazar sorunumuz yok. Hükümetimizden isteğimiz teşvik primlerinin biran önce açıklanması ve verilmesidir. Bütün Limon üreticilerine bol kazançlı sezon diliyorum dedi.

tags:

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir