Home Ekonomi LİMON DOMATES UÇUŞA GEÇTİ
LİMON DOMATES UÇUŞA GEÇTİ

LİMON DOMATES UÇUŞA GEÇTİ

0
0

 

Rusya ve bazı ülkelere TIR üzeri limonun kilosunun 3.8 ve 4.0 TL’den satılması tüccarları harekete geçirdi.Rusya’nın yanı sıra başka ülkelerde ihraç edilen domates iç pazarda fiyatı artırınca az gelirli yerli tüketicilerin tepkisine neden oldu.
 
FATMA ULUS YILDIZ’IN ÖZEL HABERİ
 
 
      Dalında limon fiyatı beklenenin de üzerine çıktı.Yatak limon stokları yapan tüccarlar 2 lira üzerine çıkan limonu almak istemeyince ihracatçıların işi açıldı.Çok sayıda tüccar limonunu kesecek bahçe arayışına başladı.Bazı mahallelerde limon bahçesi almak için tüccar hatırlı insanları aracı olarak değerlendirmeye başladı.
       TIR üzeri ambalajlı limonun ihraç fiyatının 4 liraya çıkması buna ek olarak Hükümetin narenciyeye verdiği teşvik primini bu yıl Eylül ayında başlatması limonun kaderini değiştiriyor.
       Narenciye ambalaj fabrikaları geceli gündüzlü üç vardiya olarak çalışmaya başladı.
       Narenciye paketleme tesisilerinin önünde çok sayıda TIR yükleme için sıra beklemeye başladı.
      Narenciye ve domatesin ihraç edilmesi lojistik firmalarınında işini açtı.Erdemli ve çevresinde yükleme yapacak TIR bulunamadığı için Mersin’den çok sayıda TIR çekicisi narenciye paketleme tesislerinin kapısında yük alıyor.
                          LÜTFİ ELVAN KAPILARI AÇTIRDI
     2019 Yerel Seçimi’ n de Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olması gündemde olan Kalkınma Bakanı Lütfi ELVAN’ın il genelinde durgun giden limon ve domates satışında canlılık yaratmak için yıllardır kapalı olan pazarlara ürün gönderilmesi için uğraştığı ve 50 bin ton da olsa Rusya’ya domates satımının planlanması gerçekleştirildi.
      Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan da limon ve domates ihracatının yapıldığı bilgileri geliyor.
        Cilvegözü üzerinden Ortadoğu ülkelerine limon ve domates ihracatının yapılması iç pazarda domates fiyatının artmasına neden oluyor.
       Irak pazarının da önümüzdeki günlerde açılacağı bilgisi geldi.
                     HABUR AÇILDIĞINDA SATIŞ ARTAR
     Kuzey Irak Kürt Yönetiminin Irak Merkezi Hükümetine devrettiği Habur Sınır Kapısı karşısındaki Halil İbrahim Sınır Kapısından Irak’a sebze ve meyve ihracatının başlayacağı bildirildi.
     Türkiye’nin yaş sebze ve meyvesinin yüzde 40’nın ihracatının geçmiş yıllarda Habur Sınır Kapısı üzerinden yapıldığına dikkati çeken ilgililer; bu kapının yeniden Irak Merkezi Hükümetince işletilmesinin ülkemizden sebze ve meyve alımını artıracağı kesindir,dediler.
      Cilvegözü ve Habur’dan yapılacak olan domates ihracatı iç pazardaki tüketicileri olumsuz etkileyecek.
                     İÇ TÜKETİM PAHALANDI
      Limonun dalında 2 liranın üzerine çıkması iç pazarlarda limonun son tüketicilere yüksek fiyattan satılmasına neden oluyor.
      Limonun fiyatının yüksekliği TV’lerde haber olmasada halkın ana tüketimini doğrudan etkileyen domatesin fiyatının artması halkımızın tepkilerine neden oluyor.
       Kasım içinde açık tarla domatesinin sonlanacağı yalnızca örtü altı domateslerin tüketime sunulacağı dikkate alınırsa önümüzdeki günlerde domatesin fiyatı dahada artacak.
                  EMEKLİLER DOMATESİ SEYREDİYOR
      İç tüketime sunulan domatesin azalması iç paralarda fiyatını artırınca özellikle ayda bin ile 2 bin lira arasında aylık alan emekliler domates satın alamaz oldu.Havaların soğumasıyla bu sorun daha  da artacak,diyen piyasa yetkilileri;”yıllardır ucuza sofrasına domates satın alan tüketiciler fiyatı artmasıyla elbette eskisi kadar çok domatesi satın alamayacaklar.Sofralarına daha az domates girecek ama biz üreticilerde yıllardır yaptığımız zararaları kapatacağız ” şeklinde konuşuyorlar.
       Domatesin sera da üretilenlerinin kilosu halde 2.5 liradan,açık tarlada üretilenlerinin ki ise 1.5 ile 2 TL’den alıcı buluyor.
tags:

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir