Home Ekonomi LİMON ALTIN YILINI YAŞAYACAK
LİMON ALTIN YILINI YAŞAYACAK

LİMON ALTIN YILINI YAŞAYACAK

0
0

Türkiye’nin Limon deposu olan ve üretimin %65 inin yapıldığı Mersin’in Erdemli ilçesinde limon hasadının başlaması ile birlikte paketleme fabrikaları çalışmaya başladı. Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, Limonda ilk hasada başlanıldığı ve bu yıl Limon altın yılını yaşayacak dedi.

Ziraat odası Başkanı Rasim şahin, İlçeye bağlı Koyuncu mahallesinde limon hasadı yapan işçileri ve Paketleme tesisini ziyaret ederek , Limonda yaşanan gelişmeler hakkında bilgi verdi.

İHRACAT BAŞLADI

Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin yaptığı açıklama da; Erdemlİ’de limon hasadına başlanıldı. Mayer cinsi limonlar ağaçlardan kesilerek paketlenip iç piyasaya gönderilmeye başlanıldı. Bugün itibariyle ise limonda ihracat kapıları açıldı. İlçemizde 100 dekar arazide üretilen limon rekoltesi yılda 400 bin ton civarındadır. Bu yıl rekoltenin %30 civarında az olması bekleniyor. Bunun en büyük nedeni ise kışın çok sert geçmesinden kaynaklanıyor. Rekolte azlığını ise yeni meyve veren ağaçlardan karşılamayı düşünüyoruz. Mayer cinsi limonlar ilk önce iç piyasada tüketilmek üzere satışa çıktı. Limon hasadının başlaması ile birlikte ihracat kapıları da açıldı. Özellikle Balkan ülkelerine limonlarımız gitmeye başladı. Romanya, Ukrayna, Bulgaristan, Rusya gibi ülkelere limonlarımız ihraç edildiği takdirde üreticilerimizin yüzü gülecektir.

KİLOSU 2. TL. DEN SATILIYOR

Mayer cinsi limonların hasadı devam ederken şuanda dalında kilosu 2 TL. den satılmaktadır. Daha önce 50-60 kuruşa satılan mayer limonların 2 TL. den alıcı bulması demek bu yıl limonda altın yıl yaşanacağını göstermektedir. İlçemizin en büyük gelir kaynağından biri olan Limon’un para etmesi çiftçimizin de yüzünün gülmesi demektir. Bu yıl limonun suyu da çok fazla olması talebinde artmasını sağlayacağını düşünüyoruz.

TEŞVİKLER ÜRETİCİYE VERİLMELİ

Hükümetin her yıl limona verdiği teşvik artık üreticiye verilmelidir. Tüccara veya ihracatçıya verilen limon teşviki çiftçiye bir şey kazandırmıyor. Bu teşvikler çiftçinin cebine girmiyor. Yetkililerden isteğimiz, limona verilen ton başına teşvik priminin çiftçinin kendisine yani üreticiye direkt olarak verilmelidir. Eğer çiftçimize verilirse daha  kaliteli ve daha güzel ürünler üretebilirler.

FABRİKALAR ÇALIŞMAYA BAŞLADI

Limon hasadının başlaması ile birlikte ilçede faaliyet gösteren yaklaşık 15 limon paketleme fabrikasının çalışmalara başladığını ifade eden Şahin; ilçemizin ekonomisinin lokomotifi olan limonlarımız fabrikalara gelerek işlenmeye başlandı. İstihdam ve ekonomiye büyük kazanımlar sağlayan bu fabrikaların ayakta durması için limonun para etmesi ve çiftçinin kazanması gerekiyor. Ben bütün çiftçilerimize bol kazançlı sezon diliyorum dedi.

tags:

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir