Home Ekonomi LİMON AĞAÇTA 4 LİRA OLMALIDIR
LİMON AĞAÇTA 4 LİRA OLMALIDIR

LİMON AĞAÇTA 4 LİRA OLMALIDIR

0
0

AK Parti Milletvekili Aday Adayı Osman TEZCAN, artan enflasyon ve dövizdeki yükselmenin limon yetiştiricilerinin girdilerini artırdığına dikkati çekti ve “limon bugünlerde 2 lira ama bu yetersizdir.Limonun son ekonomik olumsuzluklardan sonra, dalında en az 4 lira olması gerekir ki üretici emeğinin karşılığını alabilsin,.”

 

FATOŞ ULUS YILDIZ’IN ÖZEL HABERİ

 

Kendisi de bir limon üreticisi olan ve geçmiş yıllarda AK Parti’den Erdemli Belediye Başkan adaylığının yanı sıra  milletvekilliği aday adaylığı da yapan Osman TEZCAN,son günlerde artan enflasyona ve döviz kurlarına dikkati çekti ve limon üreticisi için müjdeli haber beklediklerini söyledi.TEZCAN; “limon dalaında 4 lira olmalı ki üretici zarar etmesin” dedi.

Limon son günlerde dalında 2 liraya dek çıktı.Bugünlerde kesimi başlayacak olan yatak limonun fiyatının ise henüz rayına oturmaması limon üreticisinin merak ettiği konu.

Yatak limon yapacak olan tüccarlar 2 liraya “PAHALI” DİYEREK LİMON ALMAYA YAKLAŞMIYORLAR AMA İHRACATÇI TÜCCARLAR 2 LİRAYA DALINDA LİMON ALIYORLAR.Üreticilerimiz yatak limon yapacak tüccarın 2 lirayı çok yüksek fiyat olarak değerlendirmesi sonucu alıma yaklaşmadığına dikkati çekiyor ve piyasanın ihracatçı firmalara kaldığını söylüyor.

İHRACAT HIZLI

Hükümetin bu sezon için Teşvikleri, Eylül ‘den başlatması limon ve narenciye ihracatı yapan firmaların dışarıya limon satmasını hızlandırdı.

İhracatçılar dalından taze kesilen limonun  kilosunu 3.8 ile 4 lira arasında fiyatlardan yurt dışına satıyorlar.

Çok sayıda narenciye paketleme tesisi  3 vardiya çalışıyor. Limon ve diğer narenciye ürünlerinin dış isteğinin karşılanması için çalışan ihracatçı firmalar,kazançlarının iyi olduğunu söylüyorlar.

DÖVİZDEKİ ARTIŞ YANSITILMALIDIR

Limonun ilk ihraç edildiği günlerdeki döviz değeri ile son günlerdeki değeri arasında farklılık olduğuna dikkati çeken üreticiler; “aradaki fark TL olarak biz üreticilere de yansıtılmalıdır.” Dediler.

Bir  limon üreticisi de olan AK Parti Milletvekili Aday Adayı Osman TEZCAN bu konuda şunları söyledi:

  “Limon ve diğer narenciye ürünleri dışarıya dolar ve Euro ile satılıyor.TL bu paralar karşısında son günlerde değer yitiriyor. İhracatçı bizlerden  ihraç ettiği ürünleri TL olarak aynı fiyattan alırken, satışını döviz ile yaptığı için  aldığı dövizi TL’ye çevirince eline daha çok para geçiyor. İşte aradaki bu farkın biz üreticilere yansıtılması gerekirken, şimdiye dek böyle bir fiyat artışı olmadı.Limon son günlerde yaşanan enflasyon artışı ve dövizdeki kur yükselmesi nedeniyle 2 liraya zarar eder oldu.Çünkü narenciyeye verdiğimiz gübreler  döviz ile alındığı için fiyatı günlük artıyor.İlaç ve diğer kimyasallarda dışarıdan döviz ile geldiğinden bunların da fiyatı günlük artıyor. İlaç,gübre ve diğer kimyasalların yanı sıra üreticilerin mutfak tüpü,otomobil ve araçlarının yakıtı,evine aldığı gıda ffiyatları her gün artarken geçim sıkıntısı yaşamaya başlayan üreticilerimizin ayakta kalabilmesi için limonun dalından en az 4 liraya satın alınması gerekir.Bir üretici olarak ben böyle istiyorum. Zaten limon rekoltesi düşük. Dış satım fazla. İç pazarda limonun kilosu yüksek. Yatakçı tüccar, satın alacak limon bulamıyor. İşte tüm bu olumlu göstergeleri değerlendirmek ve üreticilerimizin ürünlerini 4 liradan satması için yardımcı olmak gerekiyor. Mersin Milletvekillerimiz ve Kalkınma Bakanımız Lütfi ELVAN’ dan isteğimiz narenciye üreticisinin artan enflasyon ve dövizden ezilmemesi için yardımcı olmalarıdır..” diyerek beklentilerini dile getirdi.

YATAK LİMON KESİMİ BAŞLIYOR

Erdemli yöresinin yatağa dayanıklı limonlarının kesimine bugünlerde başlanıyor.

Geçen yıl çürüme ve düşük fiyat nedeniyle zarar eden yatakçı tüccarlar, rekolte azlığının yanı sıra  yurt dışı satışın fazla olmasının işlerini zorlaştırdığını söylüyor ve “önümüzü göremiyoruz. Ya bir de geçen yıl gibi zarar edersek endişesini yaşıyoruz” dediler.

Yatak limon olarak yediveren ve dikenli türü limon ağaçlarının ürünleri kalite kalite ayrılıyor ve  ardından sandıklarda ambalajlı olarak beklemeye alınıyor.

 

tags:

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir