Home Genel KODLAMAYI EĞLENEREK ÖĞRENİYORLAR
KODLAMAYI EĞLENEREK ÖĞRENİYORLAR

KODLAMAYI EĞLENEREK ÖĞRENİYORLAR

0
0

Mersin’in Erdemli ilçesinde, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Kod Erdemli” projesi nin başlama etkinliği yapıldı.
İlçeye bağlı Tabureli Mahallesinde bulunan Şehit Ali İhsan Öğer Ortaokulun’da düzenlenen törene İlçe Kaymakamı Avni Kula, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin, Okul Müdürü, Özgür Özdin, Şube Müdürleri, Öğretmenler ve Öğrenciler katıldı.
Kodlama eğitiminin verildiği sınıfta incelemelerde bulunan Kaymakam Avni Kula yaptığı konuşmasında ;Şuanda bilgi çağında yaşıyoruz. Şuanda dünyada bilgiye hakim olan efendi olur. Onun için çok çalışıp hem kendi geleceğimizi hem de ülkenin geleceğini daha iyi yerlere getirebilmek için çaba göstermeliyiz. Onun için öğrencilerimize başarılar diliyor, emeği geçen idarecilerimize çok teşekkür ederim dedi.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin ise proje ile ilgili olarak yaptığı açıklama da; “Kod Erdemli” projemizi hayata geçirmenin sevincini yaşıyoruz. Bu proje ile öğrenciler hem eğleniyor hem de öğrenme kabiliyetleri gelişiyor. Büyük bir hızla ilerleyen teknoloji sonucunda; bugünün çocukları büyüdüklerinde, çok uzun zamandır depolanan bir “büyük veri” ile karşılaşacak ve o büyük veriyi doğru şekilde analiz edip, anlamlı sonuçlara ulaşmak zorunda kalacaklardır. Büyük veriyle uğraşacak yakın geleceğin yetişkinlerinin sahip olması gereken en önemli zihinsel araçlar kodlama ve algoritmik (sistematik) düşünme yeteneğidir. Yani, kodlama becerisi çocuklarımıza etraflarını saran bilgisayarlı makinelerle ve büyük veri yığınları ile iletişime geçmelerini, onları kontrol edebilmelerini ve onlardan gelen sinyalleri anlayabilmelerini sağlayacak yeni bir “dil” becerisidir.
Biz de Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öğrencilerimize bu dili anlamayı sağlayacak geleceğin okur yazarlığını öğretiyoruz! projesi ile öğrencilerimizi bilgisayar kullanım becerileriyle donatmayı, tüketen değil üreten bireyler olabilmeleri için teknolojiyi yakından takip eden çocuklarımıza kodlamayı öğreterek, sadece bilişim uygulamaları kullanan değil, yeni uygulamalar da üretebilen bir nesil yetişmesine katkı sağlamayı amaçlamaktayız.
Bu sene pilot uygulama olarak ilçe genelinde 11 okulumuzda 1150 öğrencimiz ile başlayan projemiz; gönüllü okulların katılımıyla şu an 23 okul ve3153 öğrenci ile devam etmektedir. Seneye ilçemizdeki tüm 5. ve 6. sınıf öğrencilerimizin dahil olacağı projesi ile kodlama alanında becerisi olan ve kodlama diline yatkın olan öğrencilerimizi tespit ederek, kurulumuna başladığımız Robotik Atölyesine yönlendirecek, robotik sistemleri ve programlamayı öğrenebilmeleri için özel olarak bir üst düzeyde robotik ve kodlama eğitimleri verilecektir. Bu eğitimler ile öğrencilerin analitik düşünme kabiliyetlerini geliştirecek, onlara teknolojiyi nasıl daha etkili ve bilinçli şekilde kullanacaklarını gösterecek ve hızla gelişen makine ve kontrol sistemlerini, bilgisayar, elektronik ve uzay bilimlerinin tümünü kapsayan mühendislik alanına karşı erken yaşta ilgi duymalarını sağlayacaktır. Böylece de içinde yaşadığımız ve hızla değişip gelişen dijital çağın gerekliliklerine kolaylıkla ayak uyduran ve üretebilen bireyler yetiştirmeyi amaçlıyoruz.
Çünkü eğitimde fırsat eşitliğine inanıyoruz. Bu ilke ile yürüttüğümüz projemizin açılışını da ilçemizin en batı ucunda yer alan Tabureli Mahallesindeki Şehit Ali İhsan Öger Ortaokulu’nda yapıyoruz. Okulumuz teknolojik anlamda merkezdeki bir okulumuzun sahip olduğu fiber internet bağlantısı dahil tüm fiziki alt yapıya sahip olup, buradaki öğrencilerimizin öğretmenlerimizin de çabalarıyla bu koşullardan en yüksek oranda istifade ederek büyük başarılar göstermesi bizi ayrıca mutlu etmektedir.
Geleceğin okur yazarlığını öğrettiğimiz projesinde rol alan tüm öğretmen arkadaşlarıma ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki üreten mutlu bir gelecek, bugün fedakarca sergilenen bu çabaların sonucunda oluşacaktır.” Dedi.
Okul Müdürü Özgür Özdin ise ;21.yy çocuklarının ortak dili olan kodlama , kaçınılmaz olarak Eğitim-Öğretimizin bir parçası oldu.Çocuklarımız artık oyun oynamak dışında da bilişim araçlarının kullanılabileceğinin farkına vardılar.
Projenin hayata geçirildiği ilk günden itibaren , projenin öğrencilerimiz tarafından içselleştirilmesi için öğretmenlerimizle birlikte planlarımızı oluşturduk ve bu doğrultuda çalışmalarımıza hız verdik.
Öğrencilerimiz tarafından ilgiyle karşılanan ve gün geçtikçe de katlanarak devam eden kodlama çalışmalarımız sayesinde öğrencilerimizde yaratıcılık, kural öğrenme , kurallara uyma, problem çözme , analitik düşünme, uzamsal düşünme becerileri gibi becerilerin gelişmesinin mümkün olacağını,bununda derslerine yansıyacağını düşünüyoruz.
Dünyanın en büyük eğitim portalı olan eba, derslere alternatif tamamlayıcı bir platformdur.Çocuklarımızın bu platformdan faydalanmaları için elimizden geleni fazlasıyla yapmak için çaba harcıyoruz.Çünkü biliyoruz ki eba da geçirilen vakit bir kazançtır.
Aynı zamanda okul olarak son 2 yıldır 5. sınıflarda yabancı dil ağırlıklı program uyguladık.Bu eğitim-öğretim yılında da okulumuz , Türkiye genelinde bakanlığımızca belirlen 620 okulla birlikte pilot okul seçilmiştir.
Yabancı Dil Eğitimini önemsiyoruz.Bu bağlamda projeyle birlikte DynEd kullanımında da öğretmenlerimiz özverili bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedirler. Çünkü Dyned programının en önemli özelliklerinden birisi de öğrenciyi sürekli aktif halde bulunmaya zorlamasıdır. Öğrencinin seviyesine uygun bölümler oluşturarak,doğruyu kendi mantığıyla bulmasına yardımcı olmaktadır.
Ayrıca Avrupa birliği projeleri olan Erasmus+ , ka1,ka2 hareketlik projelerinin yanı sıra , e-twining,
Scentix Stem projeleri de bizim için önem arz etmektedir.Öğretmenlerimizle birlikte hizmetiçi eğitim,seminer ve konferanslara katılım yoluyla bilgi birikimlerimizi arttırmaktayız.
Yönetim olarak amacımız , Bilişim Teknolojilerinin kullanımını eldeki imkanlar ölçüsünde iç paydaşlarımızla birlikte en üst seviye çıkarmaktır.Bu doğrultuda projelerimize , çalışmalarına yön vermekteyiz dedi.
Konuşmaların ardından projede eğitim alan öğrenciler ile protokol üyeleri hatıra fotoğrafı çektirdiler.

tags:

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir