Home Gündem KİLOSU 300 TL. DEN SASTILDI
KİLOSU 300 TL. DEN SASTILDI

KİLOSU 300 TL. DEN SASTILDI

0
0

Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Ayaş mahallesinde örtü altına alınan Erik bahçesinde 2016 yılının ilk hasat yapıldı.

İlk hasadında kilosu 300 TL. den satılan can erikleri, 100 gramlık paketlere konarak tüketicilerine gönderiliyor.İlçeye bağlı Ayaş mahallesinde Erik yetiştiriciliği yapan emekli doktor Cengiz Yıldız’a ait 10 dönüm erik serasında yapılan hasadın ardından , 100 gramlık paketlere konulan erikler Türkiye’nin büyük şehirleri olan İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde bulunan tüketicilerine gönderildi.

10  Yıldır Erik yetiştiriciliği yapan Cengiz Yıldız, Türkiye’nin ilk Can eriği hasadının Şubat ayında yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi; Ben Erdemli Devlet Hastanesinde Çocuk doktoru olarak görev yaptıktan sonra emekli oldum. Emekli olduktan sonra çok sevdiğim çiftçilikle uğraşıyorum. 10 yıldır örtü altı erik yetiştiriciliği yapmaktayım. Bu yıl ilk defa Şubat ayında erik hasadı yapıyorum. Türkiye’nin ilk erik hasadını yapmaktan dolayı çok mutluyum. İlk hasadı yapılan eriklerimin kilosunu 300 TL. den sattım. İlk turfanda erik olduğu için pahalıya satıyorum. İnşallah bundan sonraki yıllarda da Türkiye’nin ilk erik hasadını buradan yapacağız dedi.

Ziraat Yüksek Mühendisi Mustafa Besili ise; Can eriklerinin normalde Nisan ayında hasat yapıldığını söyleyerek, Cengiz hocamızın örtü altı erikleri Şubat ayında hasat yapılması çok ilginç bir olay. Havaların son günlerde sıcak gitmesi eriklerin kısa sürede olgunlaşmasını sağladı. Hayırlı uğurlu olsun dedi.

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir