Home Genel KADINLAR EVDE YEMEK YAPMAYINCA EV YEMEĞİ YAPAN LOKANTALARIN İŞİ AÇILDI
KADINLAR EVDE YEMEK YAPMAYINCA EV YEMEĞİ YAPAN LOKANTALARIN İŞİ AÇILDI

KADINLAR EVDE YEMEK YAPMAYINCA EV YEMEĞİ YAPAN LOKANTALARIN İŞİ AÇILDI

0
0
 Erdemli’de sayısı her geçen gün artan ev yemeği yapan ve servis eden lokantaların işleri çok iyi.Daha önceleri döner ve başka tür yemek servisi yapan işletmelerinde sulu yemek servisine yöneldikleri gözden kaçmıyor.Esnaf ve memurların Erdemli Öğretmenevi’nin çıkardığı sulu yemeklere müşterilerin yoğun olarak gittiğini gören işletmeciler,sulu yemek çıkarmaya başladılar.
       Erdemli’de İskender Döner ve tantuni üzerine çalışan Temiz Restaurant’ın işletmecisi Danyel SERİN’de ev yemekleri servisine başladığını söyledi.Günde 7 çeşit sulu yemek yaptığını anlatan Danyel Serin,yemeklerin en geç saat 14.00 sularında tükendiğini anlattı.
      Erdemli’de ev yemekleri sektöründe ilklerden olan Canan Demir’in ardından çok sayıda işletme ev yemekleri işine yöneldi.
      Sokak aralarında butik işletmeler şeklinde çalışmaya başlayan ev yemekleri konseptine artık cadde üzerindeki işletmelerde giriyor.
            KURU PİLAV 15 LİRA
       Kadınların modern hayatın dinamiklerine ayak uydurdukları ve evde yemekle uğraşmak istememeleri nedeniyle ev dışında yemek sektöründe canlılık yaşanmaya başlandı.
       Daha önceleri; döner,Adana Kebap,balık ve hamburger yemek için ev dışı mekanlara akın eden müşteriler,evde yemek yapan kadın sayısında azalma olduğu için sulu ev yemeklerini yemek için de dışarıya yemeğe gitmeye başladılar.
       Daha önceleri,esnafların genellikle öğle yemeği için uğradığı sulu yemek lokantalarına artık ailece gidilmeye başlanıldı.
        Kuru fasulye ve pilav servisi yapan lokantalara müşteri akını olması dikkati çekiyor.Erdemli’de kuru fasulye ve pilav servisi 15 liraya yapılıyor.Yalnızca kuru fasulye ve pilav satan lokantaların bile günde büyük cirolara ulaştıkları bu nedenle tantuni ve döner işiyle tanınan işletmelerinde sulu ev yemeklerine başladığı ve işlerininde çok iyi olduğu gözleniyor.
       Bir kilo kuru fasulyeden 13-15 porsiyon yemek servisi çıktığı dikkate alınırsa sulu yemek sektörünün döner ve dürüme oranla ekonomik olduğu anlaşılıyor.
                ET FİYATININ ARTMASI ETKİLEDİ
      Tantuni,dürüm ve dönercilerin iş kaybı yaşamasının nedeni olarak et fiyatının gelir düzeyine oranla çok yüksek olması gösteriliyor.
      Tantuni 9 liraya servis edilirken 3 çeşit sulu yemek aynı fiyata servis ediliyor.Müşteriler,et tantuni pahalı geldiği için tavuk tantuniye yönelselerde sulu yemeğe akını önleyemediler.
                            NEDEN İLGİ ARTTI?
      Ev kadınlarının mutfakta uzun zaman ayırarak yemek işiyle uğraşmak istememesi,sulu ev yemekleri satan lokantaların işini açtı.
       Bazı işletmelerin 3-4 çeşit yemeği tabildot olarak 8-10 liradan servis etmesi de bu sektörü karlı duruma getirdi.
       Çeşitlerin fazla olması da ayrıca müşterilerin ilgisine neden oluyor.
tags:

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir