Home Gündem ERDEMLİ’DE TURİZM HAFTASI KUTLANDI
ERDEMLİ’DE TURİZM HAFTASI KUTLANDI

ERDEMLİ’DE TURİZM HAFTASI KUTLANDI

0
0

Erdemli Sahil Bandı tören alanında düzenlenen etkinliğe Erdemli Kaymakamı Muhittin Pamuk, Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin, daire amirleri ve Arpaçbahşiş Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi öğrencileri katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Turizm Lisesi Öğretmenlerinden Mehmet Şenol; Değerli Kaymakamım, Belediye Başkanım, protokolün değerli üyeleri, sayın misafirlerimiz, değerli öğretmen arkadaşlar,Sevgili öğrenciler Turizm; ekonomiyi geliştirmesi, istihdam yaratması doğal, kültürelce sosyal çevrenin korunmasındaki etkisi f ve dış ödemeler dengesine olumlu katkıları nedeniyle ülkelerin kalkınmasında önemli bir yer tutmaktadır. Ülkemizde turizm geliri Gayrisafi Milli Hâsılanın %5’ini oluşturmaktadır. ,
Dünya ülkeleri hızla büyüyen turizm sektöründen alacakları payları artırmak için büyük bir rekabet içindedirler. Ülkemizde de son yıllarda turizm yatırımları giderek artmaktadır.
Ülkemiz, zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Ayrıca, iklimi ve doğal güzellikleri ile de önemli bir turizm bölgesidir. Turizm işletmelerinde verilen çağdaş düzeydeki hizmete, Türk insanının konukseverliği ayrı bir boyut kazandırmaktadır.Ülkemize 2016 yılı sonu itibari ile 25 milyon 352 bin turist gelmiş ¿ve 22 milyar dolar civarındam turizm geliri elde edilmiştir. Bakıldığı zaman 2015 yılına göre yüzde otuzluk bir azalmanın olduğunu görebiliyoruz. Bunun sebebi de bölgemizdeki gelişmeler olarak gösterilmektedir o istikrarı yakalayacağımız beklenilmektedir.Turizm alanında eğitim veren meslek liselerine, ihtiyaç duyulmaktadır. Biz okul olarak sektörün ihtiyaç duyduğu kalifiye elaman ihtiyacı karşılama noktasında oldukça iddialıyız. Bunun için teorik eğitim yanında il içi il dışı ve yurt dışı beceri eğitimleri ile öğrencilerimizi daha nitelikli bir şekilde yetiştirmeye çalışmaktayız. Turizm eğitimi ve meslek liselerinin amacı ortak bir genel kültür vermekle birlikte değerlerine sahip çıkan kendi kültürünü koruyan ve aktaran aynı zamanda da nitelikli mesleki bilgiye sahip öğrenci yetiştirmektir.
Bu anlamda bu yıl mezun ettiğimiz öğrencilerimiz de turizm sektörünün istediği yetişmiş birer eleman olarak^sektörün içerisindeki yerlerini alacaktır.
Değerli veliler bizlere emanet ettiğiniz evlatlarınız bütün öğretmenlerimizin ve personelimizin üstün gayret ve çabalarıyla bilgi ve becerilerle donatılmış birer gençler olarak sizlere- tekrar-teslim ediyoruz. Kaymakam Muhittin Pamuk, Protokol üyeleri ve Öğrenciler ilçenin tarihi ve turistik yerlerine gezi düzenlediler.
Kaymakam Muhittin Pamuk yaptığı açıklama da; Turizm haftası etkiliği kutlama çerçevesinde Erdemli de tarihi ve turistik yerlerini tanıtmak amacıyla öğrencilerimizle birlikte geziyoruz. Erdemli tarihi, denizi ve güneşi ile birlikte muhteşem bir yer. Erdemli’de 20 nin üzerinde ören yeri bulunuyor. Ayrıca doğal güzellikleri ile de muhteşem bir ilçe olmakla birlikte zengin Yörük kahvaltısının tadının sergilendiği bir ilçemizdir. Bu noktada kendimiz gezip, tanıyalım ki daha sonra Ülkemizin her yerinde ilçemizi tanıtma imkanımız olsun. Ben Bütün halkımızı tarihi ve turistik yerleri ile çok güzel bir yer olan ilçemize davet ediyorum.Misafirlerimiz ilçemize geldiklerinde modern yaşamın stersini atıp, otantik bir turizmin yaşanmasını sağlayacaklardır dedi.
Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ise, Erdemli tarihi ve doğası ile çok güzel bir ilçe olduğunu söyleyerek bu kapsamda ülkemizden ve yurtdışından herkesi bu güzellikleri göremeye davet ediyorum. Ayrıca Belediye olarak bu yıl uluslar arası Tiyatro festivali düzenleyeceğiz ve bu festivali de tarihi ile özdeşleşmiş Ayaş antik tiyatroda yapacağız dedi.
Protokol üyeleri öğrenciler ile birlikte Kanlıdivane, Ayaş antik tiyatro, ören yerleri gibi turistik gezi düzenleyerek gezme fırsatı buldular.

tags:

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir