Home Ekonomi DOMATES FİYATLARI DÜŞÜŞE GEÇTİ
DOMATES FİYATLARI DÜŞÜŞE GEÇTİ

DOMATES FİYATLARI DÜŞÜŞE GEÇTİ

0
0

Erdemli de , Erdemli yaş sebze ve meyve halinde geçen hafta kilosu 4 TL. ye kadar çıkan Domatesin kilosu bir hafta içerisinde 50 kuruşa kadar düştü.

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin , domatesin bir hafta içerisinde bu kadar sert düşmesinin çiftçileri büyük zarara uğrattığını ve domatesin yeniden fiyatının yükselmesi için Rusya kapısının açılması gerektiğini söyledi.

ÜRETİCİLER ZARARDA

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin yaptığı açıklamada;  Erdemli’de geçen hafta domatesin kilosu 3-4 TL. arasında satılıyordu. Bu hafta domates fiyatlarında büyük düşüş meydana geldi. Şuanda domates fiyatı hal çıkışı 50 kuruş ile 1 TL. arasında değişmektedir. Bu fiyat üreticiyi büyük zarara uğratmaktadır. Domates fiyatlarının yeniden yükselmesi için Rusya pazarının yeniden açılması gerekiyor. Birinci sınıf kalite domatesimiz şuanda Irak, Ukrayna ve Ortadoğu ülkelerine gitmektedir. Bu ihracatlar domatesin fiyatının yükselmesini etkilemiyor. Domates fiyatlarının üreticiyi sevindirmesi için Rusya kapısının yeniden açılması gerekiyor. Yetkililerden çiftçi girdilerinin biraz daha düşürülmesini istiyoruz. Mazot, gübre, tohum gibi çiftçinin kullandığı ürünlerin fiyatlarının düşük olması gerekiyor.

RUSYA İLE ANLAŞMA YAPILMALI

Rasim Şahin; domates fiyatlarının bu şekilde gitmesi halinde hem üretici hem de tüccar büyük zarar edecektir. Bunun ortadan kalkması için yetkililer Rusya pazarının açılması için anlaşma yapmalıdır. İlçemizde birinci sınıf domates yetilştiriliyor. Üreticilerimiz emeğinin karşılığını alması için daha çok ihracat yapılması gerekiyor diyerek,  son günlerde domates üzerinde yapılan spekülasyonların artık son bulması gerektiğini belirtti.

ÜRETİCİ ÜZGÜN

Erdemli’d e3 dönüm serada domates üreticiliği yapan İlyas Gezer ise, domatesin fiyatının bir den düşmesi bizleri çok üzdü. Domatesin fidesinin tanesini 3 TL.den almaktayız. Bir fide almak için 3 kilo domates satmamız gerekiyor. Yetkililerden biran önce girdi maliyetlerinin düşürülmesi için adım atmasını bekliyoruz dedi.

tags:

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir