Home Dünya Bozkır: Legal Göç İmkansız Hale Getirilirse İllegal Göçle Mücadelede Zaaf Oluşur
Bozkır: Legal Göç İmkansız Hale Getirilirse İllegal Göçle Mücadelede Zaaf Oluşur

Bozkır: Legal Göç İmkansız Hale Getirilirse İllegal Göçle Mücadelede Zaaf Oluşur

0
0

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AB Komisyonu’nun ticaretten sorumlu AB Komiseri Cecilia Malmström, Dijital Ekonomi ve Toplumdan sorumlu AB Komiseri Gunther Oettinger ve Enerji Birliğinden sorumlu Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefçoviç ile ayrı ayrı görüştü.

Temaslarının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bozkır, Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden Suriyeli mülteciler için para talebinde bulunmadığını söyledi. Bozkır, şöyle devam etti:

“Bahse konu 3 milyar Euro da Avrupa Birliği’nin Suriyeli mültecilere katkı sağlamak üzere Türkiye’ye vereceğe bir meblağdır. Biz bu parayı hemen yarın gelsin, bundan sonra Suriyeli mülteci konusuyla herhangi bir çaba sarf edemeyiz, kamplar tehlikeye girer… Hiç böyle bir sıkıntımız yok. Bu para ne zaman gelirse Suriyeli mülteciler için o zaman kullanılacaktır. Burada önemli olan taahhütlerdir. Bir anlaşma yapıldığı zaman her iki taraf da yerine getirmeyi taahhüt ettiği hususları yerine getirmek mecburiyetindedir.”

Avrupa Birliği’nde legal göçü tamamen imkansız hale getirmek için adımlar atılırsa o illegal göç ile mücadelede bir zafiyet oluşacağını ifade eden Bozkır, “Türkiye’nin bütün bu çabaları gerektiği şekilde güçlü olmaktan uzaklaşacaktır.” dedi.

AB ile ABD arasında müzakereleri devam eden serbest ticaret anlaşmasının Türkiye için olumsuz sonuçlar doğurabilme ihtimalinin çok fazla olduğunu da belirten Bozkır, “Bu nedenle biz hem Gümrük Birliği’nin güncellenmesi sırasında bu maddeyi koydurarak TTIP anlaşmasının sonuçlarından Türkiye’yi zarar görmeyecek noktaya getirmek istiyoruz. Bu olmadığı takdirde yani TTIP anlaşması daha önce yürürlüğe girecek ise o zaman TTIP anlaşmasının içine bu anlaşmanın gümrük birliği ülkelerine otomatik uygulamaya gireceğine dair bir madde konulması için çaba sarf ediyoruz.” dedi.

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir