Home Spor Atıcılık: Havalı Silahlar Türkiye Kupası yarışmaları sona erdi
Atıcılık: Havalı Silahlar Türkiye Kupası yarışmaları sona erdi

Atıcılık: Havalı Silahlar Türkiye Kupası yarışmaları sona erdi

0
0

Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonunun 2018 yılı faaliyet programında yer alan 2018 yılının ilk ”Havalı Silahlar Türkiye Kupası” 10 metre tabanca ve tüfek yarışmaları sona erdi. Dereceye giren sporculara madalya ve kupaları federasyon başkanı Ufuk Arman tarafından verildi.
Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu Başkanı Ufuk Arman ”Havalı Silahlar Türkiye Kupası” yarışmaları sonrasında değerlendirmelerde bulundu.Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonunun 2018 yılı faaliyet programında yer alan 2018 yılının ilk ”Havalı Silahlar Türkiye Kupası” 10 metre tabanca ve tüfek yarışmaları sona erdi. Dereceye giren sporculara madalya ve kupaları federasyon başkanı Ufuk Arman tarafından verildi.
Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu Başkanı Ufuk Arman ”Havalı Silahlar Türkiye Kupası” yarışmaları sonrasında değerlendirmelerde bulundu.
2017 yılını başarılarla geride bıraktıklarını ve uluslar arası yarışmalarda 18 madalya ile yurda döndüklerini belirten Arman, başarılarının artmasına en büyük etkenin alt yapıdan yeni ve gelecek vaat eden sporcuların yetişmesinin olduğunu söyledi.
2018 yılında da yeni antrenörler ve poligonlar yapacaklarını kaydeden Arman, altyapı ne kadar güçlü olunursa uluslar arası müsabakalarda da o derece başarıların devamının geleceğine inandıklarını belirtti.
Uluslar arası Atıcılık Federasyonu ISSF ile entegre bir şekilde çalıştıklarını vurgulayan Arman, 2018 yılında yeni uygulamaya konulan kuralları da yılın ilk yarışmasında uygulamaya başladıklarını kaydetti.
Yeni uygulamada en büyük değişikliğin bayan erkek arasındaki atım eşitliğinin sağlanması olduğunu anımsatarak şöyle konuştu:
”Eski sistemde bayanlar 40 atış, erkekler ise 60 atış yapıyordu bu eşitsizlik ortadan kaldırıldı ve kadın erkek aynı eşit seviyeye geldi. Biz bayanların uyum sağlayıp sağlayamayacağı endişesini taşırken bayanlarımız yeni sisteme anında adapte ve onlar da 60 atış yaparak başarılı oldular. Yeni yılın ilk eşit yarışmasında sporcularımız testi başarı ile geçmiş oldular.”
Aralık ayı içinde yapılan Türkiye Şampiyonası ile yeni yılın ilk haftasında gerçekleştirilen Türkiye Kupası yarışmalarıyla Avrupa Şampiyonasına katılacak olan takımı belirleyeceklerini belirten Arman, yeni belirlenen takım ile Şubat ayı içinde Macaristan da yapılacak olan Avrupa Şampiyonasına katılacaklarını belirtti.
Yeni yetişen minik, yıldız ve genç sporculardan çok umutlu olduklarının altını çizen Arman, atıcılık sporuna katılımın yaş sınırını 10 yaşa indirdiklerini vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:
”Miniklerde yaş sınırını 10 yaşa indirdiğimizde ilginin az olduğunu görmüştük ancak illerde bu rakamlar artmaya ve çoğalmaya başladı. Atıcılık sporunda temeli ne kadar erken çağda atarsak daha başarılı sporcular elde edeceğimize inanıyoruz. Bu nedenle de birçok okulda biz poligon kurmaya başladık. Federasyon olarak altyapıya daha fazla önem vereceğiz.”

tags:

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir